Utorak, 23 travnja, 2024
NaslovnicaMAKARSKADOZNALI SMO Za makarski laboratorij HZZO daje najmanje milijun kuna godišnje, Makarskoj...

DOZNALI SMO Za makarski laboratorij HZZO daje najmanje milijun kuna godišnje, Makarskoj po zakonu pripada jedan tim s magistrom

Status makarskog laboratorija po svoj je prilici potpuno nejasan i nedorečen, oko čega smo se obratili i Ministarstviu zdravstva. Nažalost, odgovor još uvijek nismo dobili, ali u kratkom smo roku dobili odgovor HZZO-a kojima smo se obratili s nekoliko ključnih pitanja.

Naime, valja podsjetiti da nam je Hrvatska komora medicinskih biokemičara jučer odvratila kako Makarska niti nema medicinski biokemijski laboratorij nego tek – vadilište. Vadilište je mjesto na kojemu se uzorkuje krv, međutim, ne analizira se jer prema regulativi za to je potrebna magistra. A magistru nemamo.

Važno pitanje je: pripada li Makarskoj po mreži HZZO-a upravo takav, cjeloviti tim koji u sklopu laboratorija zapravo i može biti samo cjeloviti, s magistrom ili specijalistom medicinske biokemije? Plaćamo li svi za to da imamo ekipirani tim i imamo li pravo na to da se u našem gradu analizira, a ne samo uzorkuje krv?

Iz odgovora HZZO-a jasno je kao dan: upravo takav standard zapada Makarsku.

– Mrežom javne zdravstvene službe koju donosi Ministarstvo zdravstva, u djelatnosti primarne laboratorijske dijagnostike je za područje Grada Makarske utvrđen kao potreban 1 tim koji je i ugovoren s Domom  zdravlja Splitsko – dalmatinske županije, stoji u odgovoru.

Standardni tim ima magistru biokemije ili specijalista medicinske biokemije. Makarska ima samo laborantice, i isto je tako evidentno da kadra nema. No sad se nameće još jedno pitanje: dobiva li Županijski dom zdravlja punu cijenu za makarsko “vadilište”, iako ono nipošto nije standardni tim?

Sudeći po odgovoru HZZO-a, dobiva.

– Sustav financiranja zdravstvene zaštite je jednoobrazan, odnosno Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO)  utvrđuje jedinstvene cijene zdravstvene zaštite neovisno o pravnom statusu ugovornog subjekta. Sredstva se utvrđuju po osiguranoj osobi (tzv. „glavarina“), a obračunavaju se prema broju osiguranih osoba opredijeljenih za timove ugovorene u djelatnostima opće/obiteljske medicine i zdravstvene zaštite predškolske djece kojih je na području Makarske cca 25.000. Godišnji iznos sredstava po osiguranoj osobi objavljuje se u općem aktu HZZO-a te je posljednja izmjena cijena objavljena u Odluci o izmjenama i dopunama Odluke o osnovama za sklapanje ugovora o provođenju zdravstvene zaštite iz obveznog zdravstvenog osiguranja („Narodne novine“ broj  63/22.), navode u odgovoru.

Budući je prosječna cijena glavarine po osiguranoj osobi (za žene nešto više nego za muškarce, op.a.) 40-ak kuna, dolazimo do oko milijun kuna. Standardni tim s magistrom ili spec.med.biokemije HZZO košta između 1,6 i 1,7 milijuna kuna. Pretpostavimo li da na plaće godišnje ne ode više od 300 tisuća kuna, ne računajući dakako sve ostale troškove, opet ostaje par stotina tisuća kuna koje idu u županijski Dom zdravlja, isti onaj koji godinama ponavlja kako je makarska ispostava isključivo generator gubitaka i onaj koji nipošto ne pristaje na mogućnost da netko drugi preuzme laboratorij.

Koji su precizni iznosi, ipak ne možemo pouzdano tvrditi te ćemo ih objaviti kada dobijemo odgovor Marka Rađe, ravnatelja županijske ustanove. Njemu smo uputili i pitanje o davanju laboratorija u koncesiju. Naime, pretpostavka je da bi se na takav način, dajući ga privatniku u ruke, riješio problem kadra. Nije tajna da su plaće u sustavu doma zdravlja vrlo male, pa je, primjerice, početna plaća liječnika opće medicine tek oko tisuću eura.

Stoga nije ni čudno da svi bježe iz ovog sustava ili u privatnike ili u bolnice.

Tu dolazimo do jedne bitne stvari koju treba razjasniti. Nama kao korisnicima je posve svejedno tko je ugovorio ovu zdravstvenu uslugu. Naime, HZZO nam je potvrdio da daju jednak iznos glavarine radilo se o ustanovi doma zdravlja ili bilo kojem drugom pravnom subjektu. Dakle, bilo kojem pacijentu bilo bi nevažno je li laboratorij pod kapom županijskog doma zdravlja ili pak u koncesiji kao što je nekoć bilo u koncesiji magistre Maje Filipetti. Korisnik ne bi ništa platio, ali bi, po svoj prilici, imao daleko bolju uslugu nego ju imamo danas.

Zašto je tome tako, možda se može povezati s milijunskim iznosima koje HZZO izdvaja za timove laboratorija. Koji je u makarskom slučaju krnji i recentno je nazvan vadilištem.

Ivona Ćirak /foto M.D.

- Oglas -