Četvrtak, 18 travnja, 2024
NaslovnicaVIJESTIDalmacijaIMOTSKA KRAJINA Turizam u noćenjima bolji za čak 26 posto nego 2019.

IMOTSKA KRAJINA Turizam u noćenjima bolji za čak 26 posto nego 2019.

Tijekom kolovoza, u svim smještajnim objektima Imotske krajine (Grad Imotski i susjedna općinska središta) evidentirano je 4.705 dolazaka gostiju koji su ostvarili 45.298 noćenja.
Taj broj veći je za 29 posto u dolascima i 31 posto u noćenjima u odnosu na kolovoz 2020., piše Gradonačelnik.
No, to nije sve, kada ovogodišnji kolovoz usporedimo s kolovozom rekordne 2019. godine, dolazimo do odličnih vijesti – ovaj kolovoz bolji je za 14 posto što se tiče dolazaka i čak 26 posto što se tiče noćenja!
U prvih osam mjeseci, Imotska krajina ostvarila je 10.539 dolazaka i 86.134 noćenja, što je za 22 posto bolji rezultat u odnosu na isto razdoblje prošle godine, ali i 1 posto bolji rezultat od prvih osam mjeseci 2019. godine kada je ostvareno 85.260 noćenja- izvijestili su nas iz TZ Imota.
I ove godine najbrojniji gosti dolaze iz Njemačke (42.922 noćenja), zatim slijede gosti iz Poljske (16.739), Nizozemske (3.618 noćenja), Hrvatske (3.101), Austrije (2.619 noćenja)…
Kada promatramo samo grad Imotski, rezultati su također vrlo dobri,  u odnosu s 2019. neznatno su tek lošiji, Imotski je imao 4356 dolazaka i 25433 noćenja, ali u odnosu na 2020. su daleko bolji: 2661 dolazak i 21749 noćenja u 2020. naspram u 2021. -3024 dolaska i 21864 noćenja.

Prema našoj analizi podataka o turizmu Državnog zavoda za statistiku, pokazalo se da je kontinentalni turizam, naročito posljednjih nekoliko predpandemijskih (ali nastavilo se to i za vrijeme globalne epidemije kada se sve više traže izolirana nemasovna odredišta) godina doživio pravi boom, a od dalmatinskih gradova najveće otkriće je upravo Grad Imotski, u kojemu je predlani zabilježeno 30 posto više turističkih noćenja, dok je dolazaka bilo 16 posto više u odnosu na 2018. U smještajnim objektima u Imotskoj krajini,  kojih je trenutno evidentiran blizu 400, tijekom 2019. godine zabilježen je porast za 24 posto što se tiče dolazaka te u odnosu na  2018. godinu i – čak 30 posto u noćenjima.

Na području  Imotske krajine  ostvareno je i turbulentne 2020., unatoč pandemiji 74.131 noćenje gostiju u kućama za odmor, hotelima i prenoćištima u razdoblju od 1.1. do 23.9. To je oko 80 posto brojki iz istog razdoblja 2019., što je Imotski svrstalo u sam vrh turističkih destinacija u RH. Pritom su gosti iz Njemačke tradicionalno ostvarili polovicu noćenja.

Turistički rezultati koje smo ostvarili u Imotskom su odlični i pokazali su da turizam može biti važan gospodarski kotač za razvoj našeg kraja. Imotska krajina ima puno toga za ponuditi gostima te se u turizmu mogu ostvariti i vrlo dobri gospodarski rezultati, ali, najvažnije od svega, mogu se otvarati nova radna mjesta i nove prilike za rad naših građana- izjavio je gradonačelnik Ivan Budalić prilikom predstavljanja Strategije razvoja turizma Imotske krajine 2019.-2025. čija bi implementacija trebala osigurati bitne pretpostavke za kvalitetniji turistički iskorak i otvaranje cijelog prostora Imotske krajine sve brojnijim segmentima turističke potražnje i realizacije iznimnih turističkih potencijala.

-Dobri turistički rezultati produkt su dugotrajnoga rada i osluškivanja želja i potreba turista. Svakako da smo ponosni na ono što su napravili naši iznajmljivači te na našu suradnju s njima. Pratimo sve ono što se događa kod nas i u svijetu i ponašat ćemo se prema tome, pa ipak, moram izraziti optimizam kada je u pitanju turizam u Imotskom i Imotskoj krajini. Naime, mnogi sada stavljaju naglasak na kuće za odmor s bazenima, kao mjesta na kojima je lako poštivati epidemiološke mjere, a upravo je naš kraj poznat po kućama za odmor s bazenima– rekao je gradonačelnik Budalić u razgovoru za naš portal.

Prije nekoliko godina bili su, spomenimo, u Imotskom i najuspješniji po povlačenju sredstava za unaprjeđenje turističke infrastrukture i sadržaja te je na području Krajine gradnja obiteljskih kuća za odmor postala pravi hit i prepoznata kao ključna stavka za produženje i izuzetan uspjeh turističke sezone, a vlasnici kuća su za gradnju bazena dobivali od 40 tisuća kuna poticaja.

Turizam je grana gospodarstva koja u Imotskom bilježi značajan rast. Najvažniji projekt u tom segmentu, uz probijanje tunela Sv.Ilija kroz utrobu Biokova, koji se grad i okolna središta značajno približio moru u plažama makarske ricijere, i skratio put sa preko sat na svega desetak -20 minuta,  apsolutno je Geopark Biokovo-Imotska jezera i apliciranje Geoparka na UNESCO Global Geoparks mapu jedinstvenog geografskog područja međunarodnog geološkog značaja.
Geoparkovi UNESCO-a su jedinstvena geografska područja međunarodnog značaja kojima se upravlja holističkim konceptom zaštite, obrazovanja i održivog razvoja, a UNESCO-ov brend će zasigurno dovesti do prepoznatljivosti Imotskog i imotskog područja na svjetskoj razini. Otvaranjem inovativnih obrta i novih radnih mjesta potiče se stvaranje novih izvora prihoda u sklopu geoturizma, osnažuje se lokalna zajednica, a istovremeno geološka, prirodna i kulturna baština područja ostaje zaštićena.
Turizam se promišlja i realizacijom malih komunalnih projekata.  Uređeni su okoliš Modrog i Crvenog jezera, kao i tvrđave Topana. Podržane su i brojne manifestacije, a krenuo je nedavno i projekt izrade 370 kilometara biciklističkih staza. Tu su i rekonstrukcija lokalnih i nerazvrstanih prometnica, makadamskih i poljskih puteva, ugibališta i parkirališta, nogostupa, šetališta, potpornih zidova, implementacija WiFi4EU projekta. Proljetos su u suradnji s Javnom ustanovom “More i krš” obavljeni i radovi na pješačkoj stazi na Modrom jezeru gdje se uspješno sanirao dio urušenih serpentina,  kako bi pješaci dobili ugodniju i bezopasnu dionicu pored imotskog bisera koji uz Crveno jezero obilazi sve više gostiju, ljubitelja prirode,  iz zemlje i inozemstva.
M.D./foto M.D.
- Oglas -