Petak, 10 svibnja, 2024
NaslovnicaMAKARSKAINTERVJU S DIREKTOROM MAKARSKE OBALE Nautička sezona bila je bolja nego u...

INTERVJU S DIREKTOROM MAKARSKE OBALE Nautička sezona bila je bolja nego u 2019. Nećete nikad pogoditi zašto.

Dva su dobra i konkretna povoda za intervju s Ivanom Rašićem, direktorom Makarske obale. Prvi je činjenica da smo ušli u rujan i da je špica sezone završila, a drugi prva godina rada novog gradskog društva koje se, zajedno s radnicima, odcijepilo u kolovozu 2020. od Makarskog komunalca, preuzevši brigu o makarskoj plaži i luci. Kakva je bila nautička sezona, a kako su zadovoljni održavanjem reda na plaži, mogu li zadovoljno trljati ruke na osnovu dobrih prihoda, gdje su imali najvećih teškoća, i što su naučili u ovoj, bez sumnje dinamičnoj i neočekivano živoj i zahtjevnoj sezoni; ukratko, o rezimeu turističke sezone na plaži i u luci popričali smo s Rašićem.

– S obzirom da je prva godina, zaista sam zadovoljan. Imali smo rekordan broj gostiju i što se nautike tiče, čak smo bili bolji nego u 2019.godini. Velikim dijelom zahvaljujući sanitarnom čvoru koji je privukao brojne nautičare, a koji bi se ranijih godina zbog tog nedostatka raspršili po okolnim mjestima. Reakcije su odlične. Kažu, govorili ste nam deset godina “sad će WC”, i evo, napokon je u luci. Po recepciji imamo jači promet nego 2019., što se tiče nautike. Malo smo doduše zakinuti za Australce i velike brodove od 50, 60 metara, ali nautička sezona je zaista top, komentirao je zadovoljno Rašić.

Koliko  je sezona bolja u postocima?
– Nama sezona nije gotova, traje cijeli rujan, ali mislim da smo oko 15 posto jači. Radimo sa samo četiri radnika i pritom pokrivamo luku i plažu. To  je doslovno bilo raspadanje po šavovima ovog ljeta….

Koliki udio u vašem proračunu čini nautika, a koliko plaža?
– Na plaži ostvarimo 80 posto. Zato ćemo  raditi na povećanju cijena za luku, dakle cijene struje i vode te veza, te smo već poslali dopis Lučkoj upravi koji sad moraju s Ministarstvom uskladiti cijene. Cijene su nam zaista male. Za primjer, mi naplaćujemo 250 kuna vodu za 50-metarski brod, a u Dubrovniku ta cijena iznosi 1250 kuna.

Kad su uopće zadnji put mijenjane cijene?
– Zaista dugo nisu mijenjane. Kada bismo ih podigli, promet od nautike mogao bi ići na 40 posto, umjesto trenutnih 20 posto.

Dakle ne stoji kako Makarska ne može ići u smjeru nautičkog turizma?
– Po meni takva tvrdnja ne stoji. Makarska je luka otvorenog tipa, nije marina, ali ne bih se složio, uostalom, upravo sam dao podatke koji svjedoče o tome da rastemo. Kad budemo imali nautički ponton, povećat ćemo broj dolazaka, jer trenutno smo nekad primorani odbiti 10, 15 jedriličara.

Kakva je struktura gostiju u luci?
– Ima zaista svega, gostiju iz raznih država. Sve su to dobri gosti, vežu se, drže se Pravilnika o redu u luci…Kako bi osigurali infrastrukturu, nastojimo proširiti i poboljšati nautičko područje za njih, pa smo stavili dvije kutije sa strujom i  time dobili mogućnost veza za nekih pet brodova, a kupio sam još deset takvih kutija. To će se sve postaviti u sklopu rekonstrukcije gradske rive koja je u planu u desetom mjesecu. Tad ćemo provući i dodatne kutije od struje i proširiti dio od Marinete prema parkingu na Osejavi.

S pontonom ćemo dobiti 50 vezova.

Blagajna se dobro puni, u planu je daljnji financijski rast, gdje ćete uložiti novac?
Na prvom mjestu je riva, koja je ulegnuta i traži hitnu sanaciju. Trebalo bi popločati od naše kućice prema lukobranu. Ponton će biti velika stavka, stoji oko 1,5 milijun kuna. Riječ je o pravom nautičkom pontonu koji može primiti puno veće brodove, od 20-ak metara.

Tko će financirati ponton?
U pregovorima smo s Lučkom upravom, model bi bio da eventualno pola financiramo mi, a pola Lučka uprava.

Veći prihvat u luci i veće vršno opterećenje nose i nekakve negativne pojave u luci, koje su to i kako ih spriječiti?
– Prvi nedostatak je struja, ali platit ćemo HEP-u koliko treba. Kad imate 50 jedrilica, one crpe vodu i struju i ova snaga neće biti dovoljna. Drugo ništa nije problem. Ako se nautičari budu držali reda, neće biti problema.

A briga o otpadu?
– Surađujemo s Komunalcem, mislim da je to bilo u redu, ali morat ćemo kroz neki period uzeti veće kontejnere koji mogu primiti više smeća.Imamo i izvrsnu suradnju s Gradom i u planu nam je sastanak s gradonačelnikom kako bismo

strateški osmislili luku i uskladili planove i vizije. To smo planirali u desetom mjesecu.

Što bi za nautički turizam trebala napraviti lokalna uprava, privatni sektor?
– Svi skupa moramo poraditi na tome, i mi i Grad i ugostitelji, s ciljem da zadovoljimo potrebe te klijentele. Naš je zadatak da pripremimo sezonu. I da budemo dostupni; ovo smo ljeto bili dostupni 24 sata svima. Van smjene bismo dočekivali goste, doslovno u 3 u noći.

A što nedostaje nautičarima ovdje?
– Voljeli bi neke sadržaje koje nemamo. Neki hoće kockati, neki kupiti skupi komad odjeće. Sad imamo Skywalk kao turističku atrakciju, i to je super. Neke ideje nautičara imaju smisla, neke ne…

A kakva je situacija na plaži? Kako ste zadovoljni s redom na plaži, ili nezadovoljni neredom?
– Ja mislim da smo napravili pomak. Dostupni smo svakom koncesionaru 24 sata, imali smo pozive iz raznih razloga i uvijek smo brzo reagirali. Na primjer, zbog kiše je srušena plaža i već smo u ponoć zvali kako bi ujutro u 5 sati došla tri bagera i poravnala plažu dok nema gostiju.

Kako je prošao pilot projekt sa zaštitarskom službom na plaži?
– Urodio je plodom, uradili su velik dio posla. Bilo je gostiju koji baš nisu disciplinirani no sve su te situacije riješene bez ijednog ekscesa. Na primjer njih 50 dođe i ponesu zvučnike, ili njih pet legne na ležaljku i ne želi platiti…Bilo je pijanih gostiju, pa s jedne strane imaš dva momka sa 130 mišićne mase, no nije bilo primjene sile ni u jednom trenutku. Sve smo to mirno i uspješno rješavali.

A nelegalna prodaja na plaži?
– Išli smo samo na upozorenja, iako to nije u našoj domeni. Kad prođe ljeto, dignut ćemo to na višu razinu, a redari su puno pomogli ove sezone.

 

Hoće li biti promjena i glede koncesija odnosno modela plaćanja i iznosa? 
– Ne možemo bez suglasnosti Županije ništa napraviti. Imamo ideje u smislu promjene ugovora o koncesiji i promjene kvadrata štekata koji su negdje malo veći, pa ćemo ići na promjenu ugovora.

Rekli ste da imate puno posla, ali i dobre prihode, hoćete zapošljavati nekoga?
– Mi se trenutno raspadamo i mojoj ekipi svaka čast. Netko može reći da sam loš direktor ili da griješim, ali što se tiče radnika, tu ne dam nikome da kaže bilo što protiv njih jer su se momci stvarno stavili i radili su kao da je njihovo.

Što ih motivira?
– Mi smo dugo zajedno i nekako na samom početku, kad je bilo govora o Makarskoj obali, bili smo izloženi negativnim komentarima i nova firma je nosila neku negativnu konotaciju u javnosti. Bilo je govora o uhljebljivanju i slične stvari. Ja sam lani mogao zaposliti nekoga na 10 tisuća kuna plaću, koga god sam htio, i bez natječaja jer ne moram provoditi natječaj, ali nisam. Tako je i moje kolege ponukala takva opća atmosfera da pokažu kako smo spremni raditi na dobrobit firme, građana i grada. I mislim da se sada vidi pomak.

Tko su vrijedni momci iz Obale?
– Đani Montana, Mijo Grabovac, Marin Puharić i Boris Mirko, oni su iznijeli sezonu, po vrućinama od 40 stupnjeva Celzijevih izlazili na teren kad god treba, pa čak i kad nije bila naša obveza.Na primjer, puknu plutače na gradskoj koncesiji, koja nije u našoj nadležnosti. Dok ja dobijem Grad, dok oni naruče firmu, nema smisla. Iz jednog malog problema može se izroditi 50 novih, pa je onda najbolje reagirati. Jer ne treba nam situacija da vozač vodenog skutera u alkoholiziranom stanju, zbog puknutih plutača uđe i ubije nekoga. Svi će pisati kako se u Makarskoj dogodilo to i to, i svi ćemo, i firma, i ja, i grad i građani biti u negativnom kontekstu.

Ivona Ćirak / foto Ozren Franić

- Oglas -