Četvrtak, 25 travnja, 2024
NaslovnicaIZBORI 2021.IZBORI 2021 Ivana Miočević Franić: Za doček Nove dovela bih Rezerve, a...

IZBORI 2021 Ivana Miočević Franić: Za doček Nove dovela bih Rezerve, a na kulturnom ljetu Drag Queen show ne bi imao šanse

Naš serijal koji smo jučer otvorili sa SDP-ovim kandidatom Zoranom Paunovićem nastavljamo s jedinom ženom u utrci za fotelju makarskog poteštata, Ivanom Miočević Franić iz NLO-a. Kako vidi sebe, a kako izmaštani grad s dosta hipotetskih pitanja koja nam omogućuju osobnije i dublje “skeniranje” kandidata kroz njihove odgovore, pročitajte u nastavku.

O vama

Jedna vrlina koja vas opisuje
Strpljivost u svakom slučaju.

Mana koje biste se rado riješili
Duhan.

Što je najluđe što ste napravili u životu?
Najluđa stvar je što sam se uključila u politiku. Politika nam je posljednjih 30 godina donijela jako puno problema, a malo koga je proslavila kao pristojnu i poštenu osobu. Uspostavom nezavisne Republike Hrvatske imala sam velika očekivanja, međutim dogodilo se puno loših stvari. Shvatila sam da nema drugog načina neko se i sama politički aktivirati i pokušati gurati stvari u pozitivnom smjeru na lokalnoj razini.

Plemeniti čin na koji ste posebno ponosni.
Pomaganje ljudima na bilo koji način, jer smo radi toga ljudi. Istakla bih organizaciju posjeta našeg razreda staračkom domu u 6. razredu osnovne škole. Tu sam školsku godinu vodila mjesečnik ‘Školski zabavnik’ u kojem smo se svi iz razreda angažirali. Korisnici staračkog doma su bili oduševljeni posjetom. Donijeli smo i darove i proveli nekoliko sati u druženju i razgovoru s njima. Velika i mala ekipa je bila presretna.

Moj ispušni ventil na mjestu dužnosnika
Humor ili po naški zafrkancija. Od situacije koja nas je zadesila, jedino nas smijeh može spasiti.

Makarska po mom

Projekt/zasluga iz mojeg programa (ili želja) po kojima bih volio/voljela da me građani pamte
Željela bi da pamte cijelu NLO ekipu, ali ne po projektima i zaslugama nego po tome da smo bili neki Makarani koji su služili u svom gradu najbolje što su mogli i znali.

Imam mogućnost vratiti neku (devastiranu) gradsku lokaciju u prvobitno stanje, na primjer ponovno ozelenjeti jednu određenu površinu. Koja je prva asocijacija?
Sv. Petar i Osejavu, a iz emocionalnih razloga i Glavicu na Gorinci iz mog djetinjstva.
Važna je i Peškera kao jedna od najatraktivnijih lokacija u gradu. Republika Hrvatska darovnim ugovorom poklonila je Gradu Makarska gotovo 24.000m2 najatraktivnijeg područja uz more, ali je ugovorom uvjetovala sportsko-rekreacijsku namjenu.
Pred nama je veliki izazov za pokretanjem i provedbom projekta koji će uvelike utjecati na naše živote i budući razvoj grada. Pritom posebno mislim na unaprjeđenje turističke ponude ne samo Makarske nego i cijele Rivijere. Na Gradu je da formira projektni zadatak i raspiše javni natječaj kako bi dobili najbolje moguće rješenje. Trećina cijelog područja trebala bi biti zelena površina, a omjeri za sportsko-rekreacijski i prateći ugostiteljski i trgovački sadržaj trenutno mi nisu poznati. Svakako moramo povesti računa i o ljudima čija je egzistencija ovisi upravo o radu na ovom području. Prije prijedloga novog UPU Peškera bit će potrebno provesti širu javnu raspravu kako bi optimalno riješili sve izazove ovog velikog projekta.

Imam priliku i sve mogućnosti na raspolaganju za učiniti jedan kapitalni objekt landmarkom. Koji bi to objekt bio, odnosno za objekt koje namjene bih angažirao tim najboljih stručnjaka?
Nipošto ne želim rasipati novac građana na landmarke jer od landmarka nema kruha. Uostalom, Makarska već ima svoje landmarke. Ako moram odgovoriti, neka to bude drvored tamarisa uz cijelu obalu pa da nam je barem to ružičasto.

Imam mogućnost porušiti jedan objekt u gradu (uz uvjet da se napravi drugi iste namjene). Gdje bih doveo/la bager?
Takvu mogućnost nažalost ima samo građevinska inspekcija tako da je to „science – fiction“. Kad bih mogla, teško bi se odlučila za rušenje sve dok Makarska nema valjano recikliranje građevinskog otpada tako da bi moja metoda bila zasaditi dovoljno visoka i široka stabla da tragedija slabije dolazi do izražaja.

Imam donatora spomenika, sjajnog umjetnika, i adekvatni prostor javne parkovne namjene. Kome dižem spomenik?
Ima prečih stvari od spomenika.
Svojevremeno smo ispred Udruge Rockatansky slali zahtjev prema Gradu da pjaci ispred Rokija dodijeli naziv po izrazito talentiranom i na žalost rano preminulom makarskom glazbeniku Davidu Slivaru. Zahtjev je odbijen. Šteta.

Imam priliku primijeniti određenu političku praksu/pravilo/običaj iz neke strane zemlje, a koji držim korisnim za upravljanje gradom i za sam grad. Što bi to bilo?
Nizozemska praksa gradnje socijalnih stanova VINEX sa svim popratnim sadržajima s početka 90-tih. Tada su na račun građana osvojene neke demode industrijske zone koje danas turisti posjećuju jednako kao i srednjovjekovne dijelove nizozemskih gradova.

Imam mogućnost birati glazbenika ili bend za doček Nove godine. Dovodim…
Sve makarske muzičare, osim benda Petra Kelvišera – jer bi to bio sukob interesa. Za doček Nove 2022. dovela bih Rezerve.

Za program Makarskog kulturnog ljeta imate ponudu za Drag queen show (besplatni nastup i inozemna promocija Makarske). Što velite?
Premda podržavam razne oblike umjetničkog i performativnog izražavanja ne vidim da je ovakvom obliku zabave mjesto unutar programa makarskog kulturnog ljeta. Po mom mišljenju program bi trebao služiti prije svega za promociju lokalnih umjetničkih i kulturnih društava, te promociju domaćih (makarskih, dalmatinskih i hrvatskih) glazbenika, glumaca i umjetnika upotpunjena inozemnim gostima koji promišljeno nadopunju našu kulturnu ponudu. Drag Showovi su ponajprije kroz megapopularni reality “RuPaul’s Drag Race” odavno prešli domet svojih korijena u klubovima Atlante, Miamia ili New Yorka i postali globalno prepoznatljiv, ali prije svega komercijalni fenomen. Želi li neki klub organizirati sličnu priredbu samo naprijed, ali smatram da to nije nešto što ima veze s gradom i njegovim kulturnim manifestacijama, pa taman ponuda bila besplatna. Jednako tako ja za razliku od nekih drugih kandidata u nekih drugim gradovima ne bih dovodila ni strane bendove o gradskom proračunu, pa taman se radilo o meni omiljenim Depeche Mode.

Bogati strani ulagač druge kulturne provenijencije kupuje hotelsku kuću u Makarskoj. Koji biste mu glavni uvjet postavili kao gradonačelnik/ca grada?
Gradonačelnik i vijeće ne smiju nikakve dodatne uvjete postavljati nijednom privatnom vlasniku. Oni su svoje uvjete postavili kroz prostorni plan i kroz komunalni red. Svatko se time treba rukovoditi, i moja baba i vlasnik hotelske kuće u Makarskoj.

Crkva vas pita za mišljenje o korištenju njihovih prostora, gdje su zainteresirani za javno-privatno partnerstvo društvene namjene. Što biste predložili što gradu nedostaje, a za što Crkva ima resurse?
Daj Bože da Crkva pita za mišljenje i da je kooperativna. Bilo koje socijalno pitanje kao što je pučka kuhinja, dom za osobe koje bježe od nasilja u kući ili dom za starije osobe je plemenita aktivnost i (nažalost) prijeko potreban sadržaj.

Možete uvesti novi obrazovni smjer u srednju školu. Koji bi to bio?
U našem izbornom programu u dijelu koji se odnosi na organiziranu brigu za mlade ističemo važnost stvaranja preduvjeta za uvođenje novih obrazovnih programa u obje srednje škole kroz povezivanje postojećih obrazovnih programa s tržištem rada. Svjesni smo činjenice da se veliki broj naše djece nakon završenog osnovnoškolskog obrazovanja odlučuje za odlazak od kuće ili svakodnevno putovanje do Omiša, Splita pa i dalje, sve kako bi upisali smjerove koji ih zanimaju. Ako želimo korespondirati s vremenom u kojem živimo svakako bi trebali povesti računa o potrebama tržišta te ojačati postojeću ugostiteljsku školu, uz postojeći smjer elektrotehničara uvesti i smjer tehničara za elektroniku, uvesti nove programe poput grafičkog dizajna, robotike i slično. Možemo razmišljati i o nekom vidu umjetničke škole, a važno bi bilo uvesti i nove programe u strukovnoj školi. Jačanje obrta izuzetno je važno, a uvođenjem lepeze novih programa mladi bi stekli potrebne stručne kvalifikacije i mogli bi otvoriti vlastite obrte.

 Imate privatnog investitora za privatni vrtić, a vi određujete program koji će se primjenjivati. Što biste ponudili najmlađima?
Veliki vrt s raznolikim biljkama i domaćim životinjama, dovoljno zdrave domaće hrane iz makarskog zaleđa, zadovoljne odgojiteljice posvećene djeci. Mogućnost da se djeca rekreativno bave sportom, glazbom… i cjenovno povoljnija usluga.
Što se tiče uvjetovanja programa, ako primjerice u našem gradu nedostaju jaslice onda bi trebali uvjetovati otvaranje upravo takvog programa, s tim da Grad sufinancira takve vrtiće u istom omjeru kao što čini za one vrtiće kojih je osnivač. Postoje brojni pedagoški programi koji su danas popularni poput šumskog vrtića ili Reggio pedagogije. Na roditeljima je da izaberu onaj program za koji misle da je najbolji za njihovo dijete, a njihov se interes može jednostavno istražiti anketom. Primarno je usmjeriti se na kvalitetu odgojno-obrazovnog procesa.

Imate uspješnog, angažiranog investitora koji je ujedno veliki filantrop i zaljubljenik u Makarsku. Da vas pita, u koji vid selektivnog oblika turizma bi ulagao (imate mogućnost birati samo jedan)?

Kulturni turizam u svakom slučaju. Važno je naglasiti kako se pojam kulturnog turizma odmiče od asocijacije na usku kulturnu elitu i postaje globalni fenomen. Potražnja za kulturnim turizmom u stalnom je porastu, a fokus sa preokupacijom spomenicima i lokalitetima se mijenja i ide ka mnogo širem fenomenu te pokriva sve aspekte visoke i popularne kulture. Potrošnja kulturnog turizma tako nije više ograničena na ozbiljne svrhovite posjete uglednim kulturnim lokalitetima, već postaje dijelom atmosfere destinacije, koju stvaraju zajedno i turisti i lokalno stanovništvo.
Makarska ima dobre preduvjete za razvoj kulturnog turizma pa bi na taj način mogli kvalitetno produljiti turističku sezonu. Imamo brojne kulturne ustanove poput gradskog muzeja i Galerije Gojak, obnovljenu knjižnicu, Glazbenu školu, potpuno uređeni malakološki muzej, veliki broj udruga iz područja kulture i najvažnije, imamo brojne obrazovane umjetnike, ali i ne manje važne i kreativne umjetnike amatere. Ponosni smo i na svoju spomeničku baštinu, u očekivanju smo završetka projekta Arheološkog parka na Sv. Petru, Kotišna će u skoroj budućnosti pametnim upravljanjem postati važan atraktivni čimbenik. Imamo staru gradsku jezgru koju je potrebno revitalizirati.
Nedostaje nam multifunkcionalni prostor za održavanje raznih kulturnih i društvenih događanja, kino projekcija i slično i nadam se da ćemo stvoriti uvjete da se i taj nedostatak riješi. Makarski građani vape za kulturnim sadržajima, a turisti ih itekako prepoznaju i često odabiru destinaciju za odmor upravo iz tog razloga.

Imate mogućnost vratiti se u prošlost Makarske i vidjeti kako je bilo. U koje doba biste se teleportirali?
U svoje makarsko djetinjstvo i mladost.

Makarska u 2050.godinu, u jednoj rečenici, po vašim idealima.
Moja vizija Makarske za trideset godina predstavlja grad temeljen na principima održivog razvoja, pametnog i strateški vođenog turizma, a ne stihijske apartmanizacije, grad podjednako pogodan za život mladih obitelji, kreativaca i poslovnih ljudi kojima priroda predstavlja dom i polugu gospodarskog razvoja, a ne njegovu prepreku.

Ivona Ćirak

- Oglas -