Četvrtak, 28 ožujka, 2024
NaslovnicaAKTUALNONOVI PRAVILNIK Medicina više nije deficitarni studij, uvode se stipendije od posebnog...

NOVI PRAVILNIK Medicina više nije deficitarni studij, uvode se stipendije od posebnog značaja, stipendiste se obvezuje na rad u svom gradu…

Nakon stupanja na snagu novog Pravilnika o dodjeli studentskih stipendija, danas je objavljen i natječaj za 34 studentske stipendije i to u 5 kategorija: uz dosadašnje 4 od ove godine uvedena je i posebna kategorija stipendije od posebnog značaja za Grad Makarsku. Kako navode u obrazloženju svoje odluke, cilj donošenja novog Pravilnika je “nagrađivanje izvrsnosti i stvaranje okvira da Makarska postane grad u kojem će studenti lakše pronaći zaposlenje i vraćati se nakon studija.”

Ono što nas je nemalo iznenadilo jest činjenica da medicina više nije deficitarni studij! Deficitarnim studijem se smatra logoped i edukator – rehabilitator, deficitarno zvanje je magistra medicinske biokemije i laboratorijske medicine, ili pak magistra sestrinstva.

Međutim, medicine – nema.

Iako se već mjesecima govori o politici nužnog privlačenja medicinskih kadrova koji odlaze ne samo iz Makarske nego i Hrvatske, na 10.studenoga, debelo poslije očekivanih rokova, dobivamo odluku koja uopće ne vodi računa o pružanju potpore budućim liječnicama i liječnicima.

Osim toga, ostale stipendije ostaju iste, samo je pravilnik prilično razrađen, i to do detalja da se studente po završetku studija obvezuje rad u gradu koji ga je stipendirao, i to onoliko godina koliko je godišnjih stipendija dobio, pod uvjetom da se bude tražilo to radno mjesto. Studenti bi se po završetku studija trebali prijaviti na Zavod za zapošljavanje i u razdoblju od 6 mjeseci se javljati na sve natječaje u kojima se traži njihova stručna sprema. Ukoliko pronađu zaposlenje, imaju obvezu na području grada Makarske raditi u stečenom zvanju jednako dugo koliko su primali stipendiju Grada Makarske. Ukoliko se ne uspiju zaposliti na području grada Makarske u roku od 6 mjeseci, njihova obveza prestaje.

Inače, u članku 31. navodi se i kako je korisnik stipendije za kojeg se utvrdi da nije ispunio te uvjete dužan ukupan iznos uplaćenih stipendija vratiti Gradu Makarskoj, odjednom u cijelom iznosu ili u najviše onoliko mjesečnih rata koliko je mjeseci primao stipendiju, te s isplatom započeti najkasnije 60 dana nakon prekida radnog odnosa.

Nadalje, kako navode na stranici Grada Makarska, ključne novine su da se od ove godine na natječaj imaju pravo javiti i studenti koji studiraju u Europskoj uniji te da se uz stipendije za uspješne studente, stipendije iz socijalne skrbi, umjetničke stipendije i stipendije za deficitarna zanimanja uvodi i nova kategorija – stipendija od posebnog značaja za Grad Makarsku za koju će se uz studente iz RH i drugih zemalja Europske unije, moći prijaviti i studenti koji studiraju na području Velike Britanije i Sjedinjenih Američkih Država.

Definira ga izbor studija i mjesto studiranja koji predstavljaju poseban značaj za Grad Makarsku, premda je ova definicija prilično široka.

Dobra je vijest, nadalje, i da su povećani iznosi u dvije kategorije, za stipendije iz socijalne skrbi i za uspješne studente. U obrazloženju odluke Grad je naveo kako im je općenito cilj potaknuti na izvrsnost odnosno na bolji prosjek ocjena.

Prema novom pravilniku, socijalne stipendije su povećane za 250 kuna, a za uspješne studente za skoro 750 kuna. Najizdašnija je stipendija od posebnog značaja za grad; iznoi skoro 2000 kuna. Primjer takvog stipendista je i harmonikaš Ante Selak o kojemu smo pisali prije nekoliko dana, a koji do sada nije imao pravo na stipendiju.

Među ostalim, važnije novine u novom pravilniku su i da pravo na socijalnu stipendiju sada mogu ostvariti i osobe s invaliditetom, ne samo oni slabijeg imovinskog stanja kao i dodatni bodovi koje studenti u svim kategorijama mogu dobiti za studiranje na drugom studiju te za volontiranje.

Ove godine procedura prijave je pojednostavljena na način da se svaki student s jednom prijavom može javiti za više kategorija za koje udovoljava uvjete.

Sve u svemu, očito je da se nastojalo razraditi pravilnik, povelo se računa o studentima u inozemstvu, neke su stipendije porasle, i to je svakako pohvalno. Namjera da se studente obveže na povratak u svoj grad je načelno pozitivna, no pitanje je koliko će se pokazati učinkovitom. Pitanje je i hoće li 1000 kuna koji se daju za deficitarne studije biti dovoljno poticajan iznos u odnosu na obvezu koja u budućnosti značajno smanjuje mogućnosti na tržištu rada.

Ono što je međutim potpuno začuđujuće jest činjenica da medicina više nije na listi deficitarnih studija. Uistinu nije jasno što je Grad s ovim želio postići, ali sigurno je da se ne radi o propustu.

Ivona Ćirak /foto M.D.

- Oglas -