Petak, 29 ožujka, 2024
NaslovnicaVIJESTIHrvatskaPeović o Krašu: Ulazak tajkuna u vlasništvo firme u pravilu znači uništenje

Peović o Krašu: Ulazak tajkuna u vlasništvo firme u pravilu znači uništenje

Saborska zastupnica Radničke fronte Katarina Peović upozorila je u petak na stanje u Krašu istaknuvši da je riječ o obrascu gdje privatizacija i ulazak tajkuna u vlasništvo firme u pravilu znači uništenje poduzeća i radničku nesigurnost.

“Pozivamo da se ispitaju malverzacije o kojima su već pisali mediji, ali i da se preispita cijeli okvir koji nas u Hrvatskoj već 30 godina upozorava da je smjer u kojem idemo pogrešan. Ne znam koliko se firmi još treba ugasiti da vidimo da je obrazac jednak u svakoj mogućoj situaciji”, rekla je Peović na konferenciji za novinare.

Privatizacija, ulazak tajkuna u vlasništvo firme u pravilu znači uništenje poduzeća i radničku nesigurnost, dodaje, a ako je premijeru Andreju Plenkoviću do radničke sigurnosti onda će morati taj okvir preispitati.

Radnici izloženi pritiscima

Povod za konferenciju bili su radnici koji su Radničku frontu obavijestili da ih je strah i da osjećaju nesigurnost u tvrtki u kojoj je većinski paket dionica prodan braći Pivac.

Peović tvrdi da su radnici cijelo vrijeme izloženi pritiscima te nema dovoljnih epidemioloških mjera za koronavirus. Iz tvrtke je otišlo stotinjak radnika zaposlenih na određeno vrijeme, njih sedamdesetak otišlo je u mirovinu, a na ostale se radi pritisak da se uz što manje otpremnine i što manje troškova što više ljudi povuče s radnog mjesta.

Na redovnoj godišnjoj skupštini, koja je započela u 10 sati, trebala bi se donijeti odluka da uprava može raspolagati i s pet posto dionica iz trezora, za što radnici kalkuliraju da je iznos čijom bi prodajom sadašnji vlasnici nadoknadili gubitak koji su imali prilikom kupnje dionica Kraša po nešto višim cijenama od onih koje su planirali.

Peović ističe da treba istražiti i ispitati povlaštenu poziciju menadžera pri kupovini dionica, a problem je i to što je radničko dioničarstvo u Krašu prošle godine smanjeno s 20 na dva posto.

Smanjenje udjela radnika prati nesigurnost

“Smanjenje udjela radnika u vlasništvu poduzeća, kao u svim sličnim situacijama, pratilo je smanjenje radničkih prava te strah i nesigurnost radnika”, upozorila je, upitavši kako premijer misli osigurati prioritetnu socijalnu sigurnost ako govori da ne može utjecati u slučaju tvrtki u privatnom vlasništvu.

Pri tome mu “ne pada na pamet” postaviti pitanje same privatizacije kao okvira koji je uništio sve što je u Hrvatskoj vrijedilo, kaže Peović koja smatra da Vlada treba preuzeti odgovornost za stanje u strateški važnim firmama.

“Po svemu sudeći, braća Pivac, koja dosad nisu bila u konditorskoj industriji, misle uništiti i tu industriju. Jedno od najboljih poduzeća očito čeka ista sudbina kao i svih drugih poduzeća”, rekla je Peović.

Državno vlasništvo problematično je, ističe, jer se preko njega postavlja politički podobne kadrove, što je dodatna garancija da će tvrtka biti uništena, ali brana tome nije privatizacija gdje privatni “špekulanti” gledaju kako će što brže zaraditi, a ne održati proizvodnju.

Kao rješenje navodi institut radničkog suupravljanja koji osigurava da će poduzeće uistinu nastaviti s poslovanjem jer su radnici motivirani da održe poduzeće, vlastita radna mjesta i proizvodnju.
Hina /foto Katarina Peović Facebook

- Oglas -