Subota, 27 travnja, 2024
NaslovnicaKOLUMNEPIŠE ANTE ŠKRABIĆ Misterij glagoljice

PIŠE ANTE ŠKRABIĆ Misterij glagoljice

Hrvati su možda jedini narod na svijetu koji se može pohvaliti da ima književnu baštinu na pet pisama. To su: glagoljica, bosanica, ćirilica, latinica i arabica.(Arapsko pismo a hrvatski jezik). Naše iskonsko pismo je glagoljica čiji tragovi u našem užem zavičaju Makarskog primorja nisu do danas pronađeni. Postoje doduše neki noviji glagoljski natpisi koji potječu s kraja 19. stoljeća kada se razmahao pokret za glagoljicu. Zagonetka glagoljice leži u njezinu tajanstvenom porijeklu koje do danas nije potpuno razjašnjeno.

Danas postoje 42 poznate teorije o njezinu postanku. Mnoge od njih nisu ništa drugo do obična fantazija povezana s još fantastičnijim teorijama o etnogenezi, a neke su se lijepo uklopile u dnevno političke potrebe. Sve ove teorije mogu se podijeliti u tri velike skupine. Grupa egzogenih teorija tvrdi da je temelj glagoljice neko drugo staro pismo kao grčko,hazarsko,sirijsko,gruzijsko i td. Druga grupa je endogenih teorija koje govore da je glagoljica stvorena bez uzora u drugim pismima, već da je Ćiril razvio sustav od kršćanskih elemenata i simbola koji spajanjem stvaraju slova. To su krug,trokut,križ,a teorije se razlikuju samo po načinu na koji se dolazi do slova. Treća skupina teorija je mješavina egzogenih i endogenih koje govore da je da je jedan čovjek autor i to Konstantin filozof ili Sv.Ćiril ali da je uzor našao u stranim pismima.

Danas ipak prevladava mišljenje kod većine teoretičara da je Konstantin filozof oko 863.god. stvorio pismo glagoljicu za Slavene u njihovu procesu pokrštavanja. Glagoljica je kroz vrijeme mijenjala oblik od oble do Hrvatske uglate na kojoj je i napisan dobar dio naše povijesti.

Makarskom primorju pripada čast što je dalo čovjeka koji je prvi u svijetu pristupio znanstvenom proučavanju glagoljice. Bio je to opat Klement Grubišić (1725-1773)iz Tučepa.Filozof,književnik i znanstvenik ,Grubišić je 1766. u Veneciji tiskao knjigu pod dugim naslovom: In orginem et historiam alphabeti sclavonici glagolitici. U knjizi je iznio zanimljivu usporedbu između grčkoga pisma,runskoga pisma,i glagoljice te zaključio da su to verzije istoga pisma,prilagođena osobinama jezika. Klement Grubišić je tako doveo glagoljicu u vezu s vizigotskim pismom biskupa Wulfile kojim je pisan poznati Codex argenteus.

Stotinjak godina kasnije ovu teoriju podržavao je i Franjo Rački u svojim istraživanjima glagoljice za koju je kazao da je posestrima runice.Također ova Grubišićeva stajališta odgovaraju i Kerubinu Ševgiću i njegovoj Gotskoj teoriji porijekla Hrvata.Skoro u isto vrijeme kada i Grubišić, pitanjem porijekla glagoljice bavio se makarski biskup Stjepan Blašković. On u svojim bilješkama tvrdi da je glagoljica postala od kaldejskog klinovog pisma što je mila teorija svim onima koji zagovaraju teoriju o iranskom porijeklu Hrvata. Normalno Hrvati su svoje pismo donjeli sobom u današnju domovinu kroz vrijeme i prostor iz daleke Perzije.

Dugo vremena izum glagoljice pripisivao se Svetom Jeronimu koji ju je tobože stvorio za svoje sunarodnjake i nazivala se Jerolima. Sasvim je jasno da je u vijekovnoj borbi za očuvanje svoje posebnosti i svoga pisma posegnulo za imenom i zaštitom velikog kršćanskog naučitelja i sveca. Međutim postoje najozbiljnije teorije o glagoljici koje govore da je ovo pismo bilo poznato starorimskim i latinskim piscima znatno prije djelovanja sv.Jeronima i sv.Ćirila i da se može naći među starim italskim pismenima. Poznati filolog fra Marko Japundžić smatra da je glagoljica nastala prije Ćirila i da su Hrvati došli na ove prostore kao kršćani i s glagoljicom.

Makarska je imala svoje glagoljaško uporište, a to je bila crkva sv.Petra. Nju je održavala općina i članovi Narodne stranke, a u njoj su istaknuti rodoljubni građani održavali vjenčanja i krštenja. Dugo godina remeta je bio slikar-postolar Franjo Kaer . Glagoljaška uporišta bila su pustinja Blaca i samostan Zmajevača, poviše Murvice na Braču. Hvar je bio glagoljaški kao i Priko kod Omiša,Zagvozd selo s tri crkve, jedino u turskoj carevini od davnina pripada glagoljašima.Brela su imala glagoljaško sjemenište, a Podgora je bila najuglednija glagoljaška župa.

Makarski biskup Stjepan Blašković pokušao je poviše stolne crkve sagraditi glagoljaško sjemenište, ali pritisnut financiskim problemima nikad nije uspio dovršiti zgradu kao i njegov nasljednik. Konačno je zgradu kupio i dovršio Vuković te je ona u konačnici ipak postala škola. Biskup Stjepan je uspio izgraditi Bazanu dom za sve siromašne i posebno siromašne glagoljaške đake.

Tijekom minulih stoljeća glagoljica je omogućila kulturu,kultrna htijenja i narodnu samosvijest.Kroz duga stoljeća glagoljica je pridonosila izgradnji hrvatskog duhovnog bića.Ona je iskonsko svjedoćanstvo trnovitih i mućnih puteva,podsjetnik da smo s njom među prvima sudjelovali u evropskoj civilizaciji.

Piše: Ante Škrabić / foto:MD

- Oglas -