Srijeda, 24 travnja, 2024
NaslovnicaAKTUALNOPoznati rokovi za Peškeru: "Iznenadit ćete se koliko traju "nevidljivi" radovi s...

Poznati rokovi za Peškeru: “Iznenadit ćete se koliko traju “nevidljivi” radovi s kanalizacijom i hortikulturom. Neka prvo zaživi park”

Na današnjoj tiskovnoj konferencijiu na temu arhitektonsko-urbanističkog natječaja održanoj u gradskoj vijećnici, o kojoj smo već izvijestili, dosta je pitanja posvećeno financijskoj održivosti i rokovima. Naime, podsjetit ćemo da procijenjena vrijednost projekta u fazama iznosi preko 123 milijuna kuna. Iako bi se uređenje provodilo u tri faze (urbani park, komercijalni sadržaji, parking, op.a.), činjenica je da ipak radi o astronomskim iznosima za koje je u trenutnoj situaciji divljanja cijena građevinskih sirovina izvjesno očekivati značajan porast. Za ilustraciju, riječ je o oko 70 posto makarskog proračuna.

Također, aktualna je vlast najavila drastično smanjenje betonizacije što bi značilo i priličan pad u prihodima od komunalnog doprinosa, a definitivno neće lijegati ni par milijuna kuna koje su stizale u vidu poreza od trgovaca i ugostitelja na Peškeri. Podsjetimo kako je zakupcima poslana obavijest da bi se do 1.studenog ove godine trebali iseliti, što je vlasti po svoj prilici trenutno jedna od većih briga.

U svakom slučaju, gradonačelnik Zoran Paunović i zamjenica Antonia Radić Brkan rekli su da, iako se radi o najvećem projektu od osamostaljenja RH, ne strahuju oko financiranja. – U ovom trenutku ne znamo koliko će nas sve koštati, a u postupku javne nabave birat ćemo najpovoljnije odnosno najbolje. Možda vam se zaista čini kao veliki iznos, ali sportska dvorana nas je stajala cca 100 milijuna kuna, kada cijeni izvedbe od 89 milijuna pribrojimo kamate od 9 milijuna. A toliko je neefikasna da mene zovu kao gradonačelnika kada treba upaliti klimu, jer paljenje klime košta 40 tisuća kuna. Čisto da vidite odnose, kazao je Paunović.

Daša Gazde, predsjednica DAS-a, provoditelja natječaja, kazala je kako je svakako važan uvjet da bude financijski isplativo te da žiri zna prepoznati taj kriterij.

Predsjednik žirija Saša Begović, istaknuo je kako vjeruje da će se moći sufinancirati iz raznih natječaja EU fondova te kako je najvažnije dobiti kvalitetan projekt. Kasnije se uvijek može uklopiti i aplicirati na natječaje.

Druga važan stvar su rokovi. Iako je gradonačelnik do sada javno isticao kako će Peškera biti završena do 2024.godine, očigledno je po projekcijama proračuna, a još više po obimu i kompleksnosti zahvata, da će javni park biti završen do tada. Nakon parka pak slijedi druga faza s trgovačkim i ugostiteljskim sadržajima, a tek na kraju, barem po planu, parking.

Daša Gazde je rekla kako je realno da će se isprojektirati u godini dana.

– Osnova je riješiti prvi dio, a onda rješavamo druge stvari. Bitno je da park saživi s građanima, nije toliko važno da odmah bude druga faza, rekla je Gazde.

Koliko će potrajati, ovisi o dokumentaciji, a Dragan Žuvela, bivši predsjednik DAS-a, kazao je iskreno kako to može trajati od tri mjeseca do – beskonačno.

Ukoliko se u rujnu potpiše ugovor te krene u izradu projektne dokumentacije, u idealnom scenariju bi Grad Makarska u rukama mogao imati građevinsku dozvolu u siječnju 2023.godine. Realnije je da će to biti ipak poslije.

Što se tiče izvedbe, Daša Gazde je rekla kako je druga, komercijalna faza najmanje zahtjevna. – Iznenadit ćete se koliko će trajati ovaj “nevidljivi” dio, pri čemu mislim na kanalizaciju i biljke, kako bi se sve dovelo na jednu civilizacijsku razinu. Najmanji problem će biti postaviti kućice, kazala je Gazde.

Taj bi se dio, kako je rekao gradonačelnik, mogao riješiti kroz javno-privatno partnerstvo.

– Imamo svoje želje, ali s obzirom na situaciju u svijetu nije pametno forsirati rokove. Očekujemo da će se u ljeto 2024.godine vidjeti prve vizure javnog parka, a sve to ovisi o višoj sili, o brzini administracije, o projektnim procesima koje treba zadovoljiti…, kazala je dogradonačelnica Antonia Radić Brkan.

Komentirano je i kako bi struka trebala biti iznad politike, te ukoliko se promijeni vlast nastaviti realizaciju projekta. Paunović je rekao kako će biti veliki uspjeh ako to završe u četiri godine, podsjećajući kako se vrtić provlačio kroz mandate triju vlasti.

Svakako važan element je i sudbina zakupaca za koje je gradonačelnik kazao kako su obaviješteni da do 1.studenoga moraju ukloniti kućice, iako je za pretpostaviti kako Grad sebi ostavlja prostor za pritužbe zakupaca pa je zato stavio tako blizak rok.

Saša Begović je podsjetio kako je tu nekoć bio ribnjak. – Uvijek su takve reakcije kad nešto krene u drugom smjeru. Ovdje se gradilo kako ne treba, na tom mjestu idealnom za javni prostor imamo nešto šro je potpuno krivo napravljeno i to se ovim natječajem želi popraviti, kazao je predsjednik žirija naglasivši kako je natječaj osmišljen izvrsno.

– Ovakva se inicijativa treba doživjeti kao važna za grad, dodao je.

Paunović je kazao kako vjeruje da egzistencija Makarana neće biti ugrožena. – Stvorit ćemo novu vrijednost za grad. Rekli smo zakupcima, oni znaju, da nećemo 2021.raditi, ni 2022. godine, ali nakon sezone 2022. da. Mi to komuniciramo već duže vrijeme. Osim toga, ako ste poduzetnik, nalazite prilike na tržištu, kazao je gradonačelnik.

Daša Gazde je pojasnila kako kiosci ne mogu ostati dok se radi park. – Građanima se vraća ono što je njihovo jer im to nije omogućilo prostorno planiranje. Mislim da u svemu tome moraju biti zadovoljni građani, a pritom ne mislim na trgovce i ugostitelje nego na sve, rekla je.

Također, na tiskovnoj konferenciji prošla se i tema parkinga na Peškeri. Projekt parkinga radi se u okviru projekta urbane mobilnosti prometa te će izrada trajati prometne studije trajati, kako je rekao gradonačelnik, oko godinu i pol.

– Parking je samo mali dio cjelokupne holističke priče, rekao je.

S izgradnjom parkinga otvorila bi se perspektiva zatvaranja dijela rive u periodu sezone, a taj se pak dio želi ispitati kao mogućnost u drugom nedavno otvorenom natječaju, za rivu.

Što će idejna rješenja iznjedriti i po kojem će se danas-sutra raditi, odnosno prije toga mijenjati prostorno planska dokumentacija, to se još uvijek ne zna.

No Gazde je naglasila da je makarska riva zagušena svim vrstama promete te se našalila kako samo nedostaje vlak.

– U Zagrebu radimo stanicu za robot taksi. Svi smo prije 12 godina mislili za mobitele da neće biti u tako širokoj uporabi, a danas je to stvarnost. U Kolumbiji je grad riješio problem na način da imate male autobuse koji imaju prioritet pred svima, a i ljudi su shvatili da im je to jeftinije. K tome, ako recikliraš smeće, imaš besplatnu kartu. Tako da treba biti otvoren prema promjenama, rekao je Saša Begović.

Istaknuli su kako je moguće raditi i podzemnu garažu, ali da bi to svakako sigurno 100 posto poskupjelo.

Na koncu je bilo govora i o hortikulturi, za koju je u natječaju zadužena Marta Sumić, krajobrazna ahrhitektica. Suma sumarum, i tu su sve karte otvorene, pa je moguće da umjesto današnjeg travnjaka sutra dobijemo neka druga rješenja.

UPU Peškera se, inače, stavlja van snage te bi se cijelo prostorno-plansko rješenje trebalo riješiti kroz Izmjene Prostornog plana.

Ivona Ćirak /foto M.D.

- Oglas -