Subota, 20 travnja, 2024
NaslovnicaVIJESTIHrvatskaRAVNATELJ KBC ZAGREB: "Procjena struke je da će ova pandemija trajati još...

RAVNATELJ KBC ZAGREB: “Procjena struke je da će ova pandemija trajati još godinu, godinu i pol dana”

Najveća zdravstvena ustanova u zemlji, KBC Zagreb, nedavno je proširila svoje kapacitete za COVID pacijente i sada ima 257 kreveta. Trenutačna popunjenost im je oko 90%, no situacija nije zabrinjavajuća, smatra ravnatelj KBC-a Zagreb dr. Ante Ćorušić.

-Nisam pristaša panike ni augmentacije problema – problem je tu, s njim se dobro nosimo, imamo ga i imat ćemo ga još neko vrijeme. Procjena struke unutar KBC-a Zagreb je da će ova pandemija trajati još sigurno godinu, godinu i pol dana, ali ako se svi mi upregnemo maksimalno u smislu zaštite, onda će i pandemija brže završiti, poručio je za HRT.

KBC Zagreb nedavno je proširio svoje kapacitete za COVID pacijente i sada ima 257 kreveta.

– U pitanju je 249 + 8 kreveta, to su nam za djecu posebne izolacijske jedinice na Klinici za pedijatriju KBC-a Zagreb. Prema zadnjim podacima od 18 sati, popunjeni smo oko 90 posto. Situacija nije zabrinjavajuća, trend je jasan, traje već dva tjedna, dakle, stabilizacija, jedan plato koji polako silazi. Dokad će trajati, to nitko ne može predvidjeti, sve ovisi o nama, o našem ponašanju, ponašanju naših građana, o broju cijepljenih, o broju ljudi koji poštuju mjere. Dakle, sve je na nama. Nisam pristaša panike ni augmentacije problema – problem je tu, s njim se dobro nosimo, imamo ga i imat ćemo ga još neko vrijeme. Procjena struke unutar KBC-a Zagreb je da će ova pandemija trajati još sigurno godinu, godinu i pol dana, ali ako se svi mi upregnemo maksimalno u smislu zaštite, onda će i pandemija brže završiti, poručio je Ćorušić.

Osvrnuo se i na omikron-varijantu i mogućnost da se njegovom masovnijom pojavom u našoj zemlji situacija dodatno pogorša.

– To je varijanta virusa koja je nastala u Južnoafričkoj Republici i o njoj se i dalje malo zna. Po onome što se piše u prvim izvješćima, to je varijanta koja se brže širi, ali, barem po onome što piše u stručnoj literaturi, i varijanta koja izaziva blaže oblike bolesti. Možda neće rasti pritisak na bolnice, ali, ponavljam, moramo pričekati da vidimo hoće li se omikron-varijanta isto ponašati u Južnoafričkoj Republici i u Europi. Ne treba biti previše pesimističan, ja mislim da smo dobro pripremljeni i za omikron i da se s tom pandemijom i dalje možemo uspješno nositi, ustvrdio je.

O booster dozi i procijepljenosti zdravstvenih radnika

Kaže kako je važno cijepiti se tzv. booster dozom cjepiva.

– Ja mislim da je jako važno cijepiti se trećom dozom. Reći ću vam na svom primjeru – ja sam prebolio još prošle godine u rujnu jedan abortivni oblik COVID infekcije, poslije toga sam se cijepio dvjema dozama, primio sam booster prije mjesec dana. Nisam mjerio antitijela niti mi to treba, vjerujem struci, vjerujem znanosti i pozivam sve naše građane koji su se cijepili dvjema dozama da s booster dozom što prije krenu, poručio je Ćorušić.

Odgovorio je i na pitanje je li se povećala procijepljenost zdravstvenih djelatnika nakon uvođenja COVID potvrda.

– Procijepljenost u sustavu zdravstvenih djelatnika povećana je nakon uvođenja COVID potvrda, dakle to je bila efikasna mjera, rekao je Ćorušić za HRT.

MD/foto Pixabay

- Oglas -