Subota, 20 travnja, 2024
NaslovnicaMOZAIKTURISTIČKA ATRAKCIJA Na brdu iznad Rogotina grade se prve vjetroorgulje na svijetu

TURISTIČKA ATRAKCIJA Na brdu iznad Rogotina grade se prve vjetroorgulje na svijetu

Radovi na ovoj jedinstvenoj atrakciji već su krenuli, a trenutno se radi na izgradnji betonske konstrukcije vjetroorgulja koje gledaju na naselje Rogotin, nakon čega slijede i zahvati na dijelu brda iz pravca Ploča te rijeke Neretve te će ukupno biti ugrađena 21 svirala na troje vjetroorgulja – piše Dalmacija danas.

Investicija vjetroorgolja je vrijedna nešto više od tri milijuna kuna i samo je jedan od devet planiranih infrastrukturnih zahvata koji se provode u sklopu projekta ‘Promicanje održivog razvoja prirodne baštine doline Neretve“ kojem je nositelj Dubrovačko-neretvanska županija, a partneri su Regionalna agencija DUNEA, Grad Ploče, Grad Metković i Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije. Vjetroorgulje su dio edu – eko kompleksa na brdu Trovro, a uključuju popločavanje staze kamenim pločama od kamena s toga lokaliteta, postavljanje klupica od prirodnih materijala, kamena i drveta u skladu s lokalnim ambijentom, postavljanje info karte, izradu platoa od kamenog suhozida, izgradnju promatračnice s panoramskim dvogledom i izgradnja edu-eko vrta s hortikulturno uređenim sadržajem.

U sklopu projekta radi se i uređenje posjetiteljskog centra i planinarskog doma u Baćini, izložbenog prostora – postava muzeološke koncepcije za „prvu prostoriju“ Prirodoslovnog muzeja u Metkoviću, promatračnice za bioraznolikost na Baćinskim jezerima, tematske staze na Baćinskim jezerima – postavljanje informativnih ploča, pješačke staze kroz značajni krajobraz Predolac-Šibenica, edu-eko vrt u sklopu OŠ fra Ante Gnječa u Staševici, edu-eko dječje igrališta u Otrić-Seocima te nabavu i postavljanje opreme i sustava tehničke zaštite u Metkoviću. Nadalje, projekt se provodi u sklopu Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014-2020., a financiran je iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova. Ukupna vrijednost projekta iznosi 14.356.064,90 kn, prihvatljivi troškovi su 14.048.072,02 kn od čega 10.536.054,01 kn iznosi potpora EU. Partneri sufinanciraju projekt u iznosu 3.512.018,01 kuna, a trajanje je predviđeno od 1. ožujka 2016. do 1. studenog 2020. godine.

M.D. / foto DNŽ

- Oglas -