Petak, 19 travnja, 2024
NaslovnicaMOZAIKŽivotU Makarskoj održan 3. okrugli stol projekta Zajedno sretni - COO Juraj...

U Makarskoj održan 3. okrugli stol projekta Zajedno sretni – COO Juraj Bonači

Projekt „Zajedno sretni“-podrška daljnjem procesu deinstitucionalizacije i transformacije domova socijalne skrbi za osobe s invaliditetom
Centar „Juraj Bonači“, Split jedan je od najvećih Centara za pružanje socijalnih usluga na području Splitsko-dalmatinske županije, čiji je osnivač Republika Hrvatska.

Centar pruža usluge djeci, mladeži i odraslim osobama s intelektualnim teškoćama sa područja Grada Splita i Splitsko-dalmatinske županije, te za građane sa područja susjednih županija (Šibensko-kninska, Zadarska i Dubrovačko-neretvanska).Socijalne usluge kao i program odgoja i obrazovanja pružaju se na više lokacija u Splitu, kao i u gradovima Sinju i Makarskoj za ukupno 650 korisnika.

Vizija Centra je biti moderna javna ustanova, koja dostiže najviše standarde kvalitete socijalnih usluga i svojim stručnim i tehničkim resursima odgovara na sve izazove u području djelatnosti socijalne skrbi s aktivnom ulogom u zajednici. Vođen ovom vizijom Centar ulaže osobite napore kako bi osigurao potrebna financijska sredstva za realizaciju istih apliciranjem projektnih prijedloga na fondove Europske unije.

Jedan od projekata financiran sredstvima Europskog socijalnog fonda je projekt „Zajedno sretni“ razvijen u sklopu Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014.–2020. Cilj projekta je prevencija institucionalizacije te podrška daljnjem procesu deinstitucionalizacije. Ukupna vrijednost projekta iznosi 11.463.233,95 kn, a planirano trajanje je 36 mjeseci.
Ovaj projekt obuhvaća novu socijalnu uslugu organiziranog stanovanja, te proširuje koncept već postojećeg Odjela izvaninstitucijskih usluga u Centru, točnije usluge psihosocijalne podrške i rane intervencije.

O usluzi organiziranog stanovanja

Centar Juraj Bonači je u prošloj godini pokrenuo dvije stambene jedince – prva u gradu Splitu, a druga u gradu Makarskoj. U stambenoj jedinici u Splitu nalazi se ukupno 6 punoljetnih osoba s intelektualnim teškoćama koji su iz Odjela smještaja pri COO Juraj Bonači i života provedenog unutar institucije, konačno dobili svoj vlastiti dom i priliku za samostalan život uz podršku. U stambenoj jedinici u Makarskoj, koja je pokrenuta u svibnju prošle godine trenutno se nalazi šestoro korisnika od kojih troje dolazi iz obitelji, a troje je preselilo iz Odjela smještaja pri COO Juraj Bonači.

U stambenim jedinicama nalaze se korisnici različite dobi kao i različitih stupnjeva intelektualnih teškoća, od kojih najmlađi korisnik ima 20 godina, a najstariji 67 godina.

Cilj organiziranog stanovanja je povećati samostalnost kod korisnika ove usluge te potaknuti razvoj samoodređenja što obuhvaća mogućnost samostalnog donošenja odluka, vršenje izbora te u konačnici ostvarivanje ljudskih prava kod osoba s intelektualnim teškoćama.

Budući da COO Juraj Bonači već 27 godina djeluje na području grada Makarske pružajući usluge poludnevnog boravka i psihosocijalne podrške, a od 2021. godine i uslugu organiziranog stanovanja, odlučili smo da je ovaj Okrugli stol idealna prilika da i u ovom južnijem dijelu naše Županije upoznamo javnost s našim socijalnim uslugama te da zajedno, sa CZSS Makarska i srodnim ustanovama, uz podršku Grada nastavimo raditi na unaprijeđenju i povećanju kvalitete istih.

Centar za odgoj i obrazovanje Juraj Bonači se nada da će ovom uslugom omogućiti svojim korisnicima da postanu aktivni i ključni sudionici u kreiranju svog života što bi im dugoročno trebalo pružiti veću kvalitetu života.

O usluzi rane intervencije i psihosocijalne podrške

Odjel za pružanje izvaninstitucionalnih usluga osnovan je 2016. godine, sa ciljem da svako dijete koje dođe u Centar Juraj Bonači, Split bude obuhvaćeno terapijama pravovremeno i sveobuhvatno. Područje rane razvojne podrške je izazovno jer zahtjeva visoko strukturirane oblike timske suradnje. Na temelju rečenog postavljen je cilj transdisciplinarnosti svih stručnjaka uključenih u ranu razvojnu podršku gdje želimo nadići monoprofesionalni pristup djetetu i obitelji, te na takav način pružiti više od zbroja pojedinih profesija. U našim promišljanjima i planovima imamo u vidu zastupljenost većeg broja struka sa željom integrativnog i multiprofesionalnog pogleda na razvoj djeteta i na podršku obitelji. Uslugama rane intervencije i psihosocijalne podrške u COO Juraj Bonači Split (ukupno 240 korisnika), samo kroz projekt Zajedno sretni, uključeno je 100 djece s teškoćama u razvoju, a 100 obitelji prima uslugu savjetovanja i pomaganja.

Kroz projekt je zaposleno 18 novih djelatnika, opremaju se kabineti za pružanje usluga rane intervencije i psihosocijalne podrške kao i stambene jedinice u Splitu i Makarskoj, nabavila su se 3 nova vozila, a sve kako bi se unaprijedilo dostupnost i kvaliteta izvaninstitucijskih usluga za osobe s intelektualnim teškoćama i djecu s teškoćama u razvoju.

Stručni tim koji čini 7 novih/mladih stručnjaka: socijalni radnik (1), logoped (1), psiholog (1), fizioterapeut (1), edukacijski rehabilitator (3) izrazito je motiviran za svoje profesionalno usavršavanje što im je i omogućeno kroz niz projektnih edukacija.
Osim rada u Odjelu za pružanje izvaninstitucionalnih usluga u Splitu članovi tima rade i u Podružnici u Sinju ( fizioterapeut 2 puta tjedno, psiholog 1 puta tjedno).

Kompentencija i ljubav su pokretači ove priče u kojoj su „ZAJEDNO SRETNI“.

Organizacijom konferencija, okruglih stolova i kongresa planira se podići svijest javnosti o važnosti procesa deinstitucionalizacije.

Snježana Čotić, prof., ravnateljica Centra za odgoj i obrazovanje JURAJ BONAČI naglasila je vodilju Centra u realizaciji projekta:
„Njihova radost, svaki pa i najmanji napredak i uspjeh, želja i potreba za prihvaćanjem bili su nam motivatori sve vrijeme, kako bismo u budućnosti svjedočili promjenama – stvarnosti u kojoj će oni biti dio lokalne zajednice i o kojima će ta zajednica brinuti od najmlađe dobi.Postati njihov borbeni glas u javnosti, bila nam je nit vodilja tijekom ovog projekta čiji je cilj – Zajedno biti sretni.Ovo je za njih, njihove roditelje/skrbnike, za naše djelatnike i za sve one kojima će ovaj projekt donijeti radost.“

MD/foto COO Juraj Bonači

- Oglas -