Srijeda, 24 travnja, 2024
NaslovnicaAKTUALNOZlatko Jerković: Vidi se porast pretilosti i udar na fizičko zdravlje, a...

Zlatko Jerković: Vidi se porast pretilosti i udar na fizičko zdravlje, a evo koja su djeca najpogođenija

Prije neka dva tjedna objavili smo porazne, no istovremeno i očekivane rezultate istraživanja koje smo proveli zajedno sa Zajednicom sportskih udruga grada Makarska, a na temu utjecaja zatvaranja klubova na dječji uzrast kao i na populaciju mladih. Naime svaki drugi je učenik rekao da je na njega iznimno loše utjecala nemogućnost treniranja, ocijenivši efekte karantene najvišom ocjenom. Podsjetimo, 98 djece u dobi od sedam do 18 godina je sudjelovalo u istraživanju portala Makarska danas.

Koliko je istraživanje relevantno, pitanje je koje s aspekta sposobnosti samoprocjene ispitane djece ima smisla, no neosporno ukazuje na loše učinke i na nezadovoljstvo djece. U svakom slučaju, najbolju ocjenu mogu dati upravo sportski treneri, kineziolozi koji rade s djecom i mladima i koji su sami, kao stručnjaci i pedagozi, najkompetentniji za davanje sudova.

Zlatko Jerković, magistar kineziologije i PRO nogometni trener, kojega smo zamolili za komentar, kaže kako su obje karantene u trajanju od dva mjeseca definitivno negativno utjecale na zdravlje djece, kao i na razinu njihovih sposobnosti. Vraćanjem u “normalno” treneri imaju priliku pratiti koji su trendovi evidentni i što se događa s djecom, iako Jerković priznaje da neke zaključke ne možemo donositi s ovako kratkim odmakom, misleći pritom na mentalno zdravlje uslijed zatvaranja koje je najteže mjerljivi aspekt.

– Uključujući dva ljetna mjeseca kada se i inače manje trenira, dolazimo do zaključka da se, u zadnjih godinu dana, najmanje šest mjeseci djeca nisu bavila sportom.

Primjetno je da je uz pad motoričko – funkcionalnih sposobnosti došlo i do povećanja pretilosti, odnosno povećanja broja djece s prekomjernom težinom.

Najviše štete naneseno je djeci koja nisu ambiciozna u sportu, nego je njihova motivacija druženje s vršnjacima, i aktivno provođenje vremena kroz sport koji vole trenirati.
Ta djeca se neće sama aktivirati kroz individualni rad, nego će vjerojatno vrijeme koje su provodili na treningu provesti kod kuće, primjećuje Jerković koji se osvrnuo i na posljedice na mentalno zdravlje.

– Posljedice na mentalno zdravlje djece najčešće nisu vidljive kao posljedice na fizičko zdravlje, i potrebno je vrijeme da se vidi koliko se sve skupa odrazilo na djecu u tom smislu. Definitivno mislim da se bavljenje sportom u manjim grupama djeci nije trebalo zabranjivati, pogotovo na otvorenom, zaključuje kineziolog Jerković.

Ivona Ćirak /foto privatna arhiva

- Oglas -